HorArt - O akademii


    HorArt - HoReCa Academy Poland została założona w styczniu 2009 roku. Jej idea narodziła się wśród osób od lat związanych z branżą HoReCa: restauratorów, hotelarzy i doświadczonych menadżerów. Na Polskim rynku gastronomiczno-hotelarskim brakowało instytucji specjalizującej się w szkoleniu kadry zarządzającej tego sektora. Założycielem HorArt  Academy jest Maciej Zarzecki, restaurator, przedsiębiorca i ekspert rynku HoReCa.

   Akademia HorArt realizuje otwarte, dostępne dla wszystkich zainteresowanych szkolenia. Na nasze kursy zapisują się pracownicy gastronomii, właściciele lokali gastronomicznych i obiektów hotelarskich, a także osoby nie mające wcześniej styczności z branżą, które planują rozpocząć pracę w tym sektorze lub otworzyć własny biznes.

   Nasza oferta obejmuje kursy: manager gastronomii, manager hotelu, barista, kelner i sommelier. Terminy szkoleń ustalamy na kilka miesięcy z góry i publikujemy na naszej stronie. Terminy nie ulegają zmianom i są regularnie realizowane. Aktualny terminarz szkoleń mogą Państwo znaleźć w zakładce: Terminy Szkoleń.

   Od momentu powstania Akademii największym zainteresowaniem cieszy się kurs manager gastronomii. Na przestrzeni lat projekt ten był udoskonalany i rozbudowywany. W 2020 roku, po ponad dekadzie od pierwszego kursu manager gastronomii, odbyła się jego 350. edycja.

  Co zdecydowało o sukcesie tego szkolenia?  To przede wszystkim fakt, że nasz  kurs jest jednym z nielicznych szkoleń prowadzonych przez aktywnych zawodowo managerów i restauratorów. U nas nie spotkasz wykładowcy-teoretyka, co jest normą w typowych placówkach edukacyjnych, szkołach policealnych czy niestety nawet w szkołach wyższych, które oferują kursy dedykowane dla branży gastronomicznej.  Takie zajęcia prowadzą po prostu nauczyciele, przygotowani lepiej lub gorzej do tematu. Nie ma oczywiście w tym nic złego, ale trudno od nauczyciela z kilkunastoletnim stażem wymagać umiejętności praktycznego zarządzania restauracją czy klubem, ponieważ taki człowiek zwyczajnie nigdy tego nie robił.


   Nasza kadra to docenieni przez branżę eksperci. Jej fundamentem są:  Krzysztof Ślesicki, prowadzący kurs manager gastronomii oraz Natalia Zawadzka, odpowiedzialna za kurs manager hotelu. Więcej o naszych trenerach przeczytasz poniżej.

   Kurs manager hotelu to szkolenie skupiające się na istotnych aspektach zarządzania obiektem hotelarskim. Staramy się uchwycić jak najszerszą perspektywę, analizując różne działy pracy hotelu i pokazując, jak każdy z nich może wpłynąć na podniesienie rentowności obiektu. Całość osadzona jest na solidnej podstawie ogólnej wiedzy o branży HoReCa.

   To co wyróżnia Akademię HorArt to przystępne ceny szkoleń np. pięciodniowy kurs manager gastronomii kosztuje 1289 zł brutto.  Na rynku można spotkać szkolenia o podobnej nazwie w dużo wyższych cenach.  Jesteśmy liderem rynku szkoleniowego dla branży HoReCa, zainteresowanie naszymi szkoleniami od lat jest bardzo duże, więc możemy kształtować ceny na przystępnym poziomie. Nie musimy windować cen z powodu niskiego zainteresowania szkoleniami i znikomej liczby uczestników.

   Nasze szkolenia organizowane są w największych polskich miastach. Kurs manager gastronomii (spotykana nazwa na rynku to też kurs manager restauracji) odbywa się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach i Szczecinie. Natomiast kurs manager hotelu organizowany jest w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.  Inne specjalistyczne szkolenia z naszej oferty organizowane są w wybranych lokalizacjach.
Nasz zespół tworzą:


Krzysztof  Ślesicki - urodzony w 1977 r., z wykształcenia ekonomista. Na stanowiskach menadżerskich w gastronomii pracuje od 2006 r. Wcześniej doświadczenie na  kierowniczych stanowiskach zdobywał w dużych  firmach zajmujących się dietetyką sportową i suplementacją. W latach 2007-2013  prowadził jako general manager restaurację na warszawskiej Ochocie. Od 2010 roku pracuje na zlecenia inwestorów otwierających lokale gastronomiczne w Warszawie i na Pomorzu. Pomaga otwierać lokale gastronomiczne i reaktywować już istniejące, wprowadzać odpowiednie standardy, przeprowadza szkolenia baristyczne i kelnerskie dla obsługi lokali (zarówno nowych jak i tych już funkcjonujących). Pracuje jako konsultant-manager do prowadzenia restauracji i wprowadzania zmian w strefie zarządzania kuchnią oraz obsługą kelnerską. Specjalizuje się w optymalizacji kosztów oraz pozyskiwaniem i negocjowaniem kontraktów z partnerami strategicznymi.                            

Od 2015 roku do dnia dzisiejszego dzięki bogatemu doświadczeniu zdobytemu na przestrzeni lat jest wykładowcą w HorArt HoReCa Academy Poland. 

Od 2015 roku rozpoczął współpracę jako wykładowca w wyższej szkole VIAMODA w Warszawie, gdzie prowadzi blok zajęć związanych z autoprezentacją, komunikacją i technikami perswazji  "NLP"  dla I semestru. Zajmuję się outsourcingiem kelnerskim dla największych firm cateringowych.

Krzysztof otwierał na zlecenie inwestorów, audytował lub doradzał m.in. w: Restauracja Enjoy, Restauracja Fura Smaku, Restauracja Repeta , Hotel Via Apia, Restauracja Azyl, Dzikie Pola restauracja Polska, restauracja The Black Rock, Restauracja Modra Odra, Restauracja Versilia, Crepes, Restauracja RODA, Ziemniak i spółka, Filharmonia Smaku, Restauracja CHICAGO BAR & GRILL,  Cocktail Bar HOLA-HOLA.


Natalia Zawadzka - absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku Zarządzanie w turystyce, licencjonowany pilot wycieczek oraz rezydent.

Od 2006 roku związana z międzynarodową branżą hotelarską, m.in. z AccorHotels, InterContinental oraz Hilton, gdzie aktywnie rozwijała swoje kompetencje zawodowe.

W 2008 roku rozpoczęła pracę na stanowisku recepcjonistki w 5* Hotelu Grand, następnie przez kolejne trzy i pół roku pracowała w największym hotelu w Krakowie - Novotel Krakow City West, gdzie również miała możliwość, w ramach wyróżnienia, skorzystać z miesięcznej wymiany "Visa" z Hotelem Novotel Wenecja Mestre. Kolejne cenne doświadczenia zdobyła w Hotelu Holiday Inn Kraków, jak również w dwumarkowym kompleksie marki Hilton w Krakowie: Double Tree i Hampton by Hilton, który miała okazję otworzyć i zarządzać pełniąc funkcję Kierownika Recepcji oraz Kierownika Executive Lounge.

Po krótkim doświadczeniu w branży IT wróciła to tego, co kocha, czyli do pracy w turystyce i hotelarstwie. Obecnie współpracuje z hotelarzami z całej Polski jako opiekun z ramienia największego Online Travel Agency - Expedii.

Natalia odpowiedzialna jest przede wszystkim za przygotowanie  obiektu do otwarcia - szczególnie pionu recepcji, rezerwacji oraz służby pięter. Jej praca polega na wsparciu działań operacyjnych - ustaleniu i wprowadzeniu procedur pracy, administracyjnych - analiza rynku, wdrożeniu standardów zgodnych z kategorią obiektu oraz kwestiach związanych z zarządzaniem jak również szkoleniem personelu.


Maciej Zarzecki - urodzony w 1983. Związany z Warszawą i Krakowem. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat i koneser whisky, promujący kulturę spożywania wysokogatunkowych trunków. Współautor książki "Alkohole w Polsce i na świecie - przewodnik barmana". Doradca, konsultant i szkoleniowiec z zakresu wysokogatunkowych alkoholi. Uczestnik wielu branżowych szkoleń i festiwali - organizowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kolekcjoner whisky, ale także innych godnych uwagi trunków.

Swoją przygodę z zarządzaniem lokalem gastronomicznym rozpoczął relatywnie niedawno, w 2012 roku. Był to jednak od razu skok na głęboką wodę. Wraz ze wspólnikiem otworzył w Warszawie restaurację Bazar, która z sukcesem działa do dzisiaj. W październiku 2017 otworzył kolejną restaurację - Bistro pod sowami.


Arkadiusz Kurowski - nigdy nie czuł się dobrze w typowej pracy "za biurkiem", uwielbia kontakt z ludźmi i dlatego praca w gastronomii przynosi mu olbrzymią satysfakcję. Zaczynał jako barman, zgłębiając wiedzę o alkoholach mocnych i tajnikach miksologii. Pracował jako manager i sommelier w znanych warszawskich restauracjach. Poważną przygodę z winem rozpoczął w 2012 roku. Od trzech lat jest szkoleniowcem Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów.

Wiedzę szlifował podczas podróży po Francji,  Hiszpanii, Austrii, Węgrzech i wielu innych krajach winiarskich, gdzie odwiedzał czołowe winnice najsłynniejszych producentów tego trunku. Choć nie jest typem samotnika, jego cichym marzeniem jest spokojna chwila spędzona tylko w towarzystwie słynnego Sauvignon Blanc od Screaming Eagle i promieni kalifornijskiego słońca.

Arek jest członkiem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich oraz posiada dyplomy dwóch najbardziej prestiżowych angielskich uczelni, tj. Wine & Spirit Education Trust na poziomie Advance oraz Court of Master Sommelier na poziomie Certified.


Jolanta Nowak-Wicherska - projektantka wnętrz i architekt krajobrazu ze specjalizacjami Sztuka ogrodu i krajobrazu oraz Projektowanie wielkoobszarowych terenów wielofunkcyjnych. W ramach swojej firmy Przytulne Wnętrze pomaga urządzić wnętrza lokali gastronomicznych i mieszkań prywatnych. Dba nie tylko o estetykę miejsc, lecz również, a może nawet przede wszystkim, o ich wygodę i funkcjonalność.

Projekty wykonuje już od kilku lat, chociaż oficjalnie działalność ma od niedawna. Wcześniej działała pod tą samą nazwą (Przytulne Wnętrze) w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Firmę w AIP założyła jeszcze na studiach. Od tego czasu poznała branżę projektową i wiele problemów swoich klientów.

Projektując dowolną przestrzeń zwraca uwagę przede wszystkim na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Warto zauważyć, że w przypadku mieszkań sprawa jest oczywista, użytkownikami są mieszkańcy, ale w przypadku gastronomii sprawa jest znacznie bardziej złożona. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń użytkownikami są goście (sala konsumpcyjna, łazienka) lub pracownicy (sala, bar, zaplecze, łazienka). W dodatku planując wnętrza komercyjne trzeba dostosować się do wielu wymagań.

Oprócz tego jest również konsultantką w zakresie aranżacji wnętrz w firmie HorArt Horeca Academy Poland. Ostatnio wydała książkę "Wnętrza w gastronomii" skierowaną przede wszystkim do osób otwierających swój pierwszy biznes gastronomiczny oraz w mniejszym stopniu do menadżerów.Współpraca:
Łukasz Zarzecki Marcin Kulikowski Arkadiusz Domurad


Proponujemy: Zanim się zapiszesz i zapłacisz zaliczkę - przyjdź na organizowane przez nas szkolenie, porozmawiaj z prowadzącym oraz uczestnikami i przekonaj się, czy warto wziąć udział w szkoleniu. Tylko w naszej Akademii masz taką możliwość.